Dzisiaj jest sobota 25 maja 2024 r. imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Misja sprawdziła inwestycje - wyniki za kilka miesięcy
Komisja Bezpieczeństwa w sprawie ochrony przeciwpożarowej
Zawsze staramy się pomóc - rozmowa z Alicją Napurką, kierownikiem GarchS
Z sesji Rady Gminy
Od 1 czerwca nowe taryfy za wodę i ścieki
Rocznica śmierci Jana Pawła II
Przystanek Alaska?
Temat miesiąca
Dzień Ziemi - święto ekologii w gminie
Bezpieczeństwo
Spłonął autobus
Nieznana ofiara wypadku
Zawiadomić czy milczeć?
Kultura | Oświata | Sport
3 Maja. Relacja z gminnego święta
Kontrola trójki w gimnazjum.
Teatr Rodziców już po raz dziesiąty!
Nie tylko zabawa. Święto SP w Babicach
Klasycznie, ludowo i nowocześnie. Byliśmy na 10 Przeglądzie Tanecznym
Dzień Ziemi w szkołach
Nowa sala i internet w bibliotece
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 04/2007

Nowa sala i internet w bibliotece

Od początku roku czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Babicach mają do dyspozycji nową salę. W przestronnej Czytelni mogą nie tylko korzystać z książek i czasopism, ale także z Internetu. W dodatku za dostęp do sieci nie płacą ani złotówki.


Kiedy dwa lata temu rozmawialiśmy z Janiną Maciaszek - Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Babicach, usłyszeliśmy wiele gorzkich słów na temat warunków lokalowych, jakie panowały w tej placówce. Na niewygodę i ciasnotę skarżyli się także czytelnicy. W niewielkim pomieszczeniu nie mieściły się wszystkie książki, a przecież ciągle ich przybywało. Bibliotekarze mieli również problem z kradzieżami, ponieważ nie mogli obserwować osób, które wchodziły między ciasno ustawione regały.
W listopadzie ubiegłego roku, dzięki wsparciu Władz Gminy, w bibliotece rozpoczął się remont. W ciągu kilku miesięcy trudna sytuacja placówki uległa całkowitej zmianie. 22 stycznia otwarto dodatkową salę o powierzchni 54 m2, w której oprócz półek z książkami znalazło się pięć stanowisk komputerowych, podłączonych do Internetu. Czytelnikom udostępniono również drukarkę i kserokopiarkę.
- Z Internetu mogą korzystać bezpłatnie zarówno dorośli, jak i dzieci - mówi Kierownik Biblioteki - Ma on jednak służyć przede wszystkim do celów edukacyjnych. Zgodnie z regulaminem, czytelnikom nie wolno wchodzić na strony o tematyce pornograficznej lub propagującej przemoc. Wszyscy wiemy, jak wiele niebezpieczeństw czyha na dzieci w Internecie. Ostatnio często słyszymy także o problemie "komputerowych uzależnień" - dla niektórych osób świat wirtualny staje się ważniejszy od rzeczywistego. Nie chcemy, aby komputery przeszkadzały dzieciom w nauce. Dlatego dbamy o to, by uczniowie korzystali z nich dopiero po skończeniu zajęć w szkole. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, kiedy ogromną popularnością cieszy się wirtualna rzeczywistość, maleje liczba miłośników książek. Bibliotekarze w Starych Babicach nie narzekają jednak na brak czytelników. W tej chwili do I biblioteki zapisanych jest kilkaset osób. Większość z nich to mieszkańcy Babic i okolicznych miejscowości. Są to ludzie w różnym wieku, o różnym wykształceniu i zawodzie.
- Nasi najmłodsi czytelnicy jeszcze się nie urodzili - śmieje się Pani Janina - Do biblioteki przychodzą często przyszłe mamy, które już w czasie ciąży czytają książki swoim pociechom. Z kolei nasz najstarszy czytelnik liczy sobie prawie 90 lat. W bibliotece mamy około 18 tysięcy książek, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Stale dokupujemy nowe pozycje. Staramy się, aby było wśród nich dużo nowości, popularnych na rynku wydawniczym. W tym roku na zakup książek przeznaczyliśmy 25 tysięcy złotych, z czego wydaliśmy już siedem. Obecnie opracowujemy komputerową bazę danych, w której będzie można znaleźć informacje o zbiorach biblioteki. Jest to pierwszy krok do stworzenia systemu wypożyczeń komputerowych. Na razie opisujemy nasz księgozbiór, następnie wprowadzimy do bazy danych kody kreskowe książek, potem kupimy czytnik i specjalny program do wypożyczeń. W przyszłości nasi czytelnicy będą mogli między innymi rezerwować książki przez Internet, a także sprawdzać na stronie biblioteki, czy dana pozycja jest już dostępna.
Oprócz nowości, w Bibliotece można znaleźć również prawdziwe zabytki, które udostępnia się jednak tylko w Czytelni. Najstarszą książką są "Trzy poemata" Juliusza Słowackiego, wydane pod koniec XIX wieku przez drukarnię w Złotowie. Na stronie tytułowej widnieje pieczątka Gminnej Biblioteki Publicznej w Gminie Blizne w Chrzanowie - najprawdopodobniej była to pierwsza siedziba tej instytucji na naszym terenie.
W 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna będzie świętowała 60-lecie istnienia. W tym okresie wielokrotnie zmieniała swoje położenie: mieściła się między innymi w OSP w Starych Babicach i w prywatnych mieszkaniach. W budynku Szkoły Podstawowej znajduje się od 23 lat. Mimo zmiennych kolei losu - przetrwała i do dziś dobrze służy mieszkańcom naszej gminy.

kg

Jak wynika z dokumentów. Gminna Biblioteka Publiczna została otwarta 1 stycznia 1949 roku. Z okazji jubileuszu, który przypada za dwa lata, pracownicy Biblioteki chcieliby stworzyć jej kronikę. Czytelników, którzy wiedzą coś o początkach tej instytucji, prosimy o podzielenie się z nimi informacjami.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Babicach
Stare Babice, ul. Polna 40
tel.: (022) 722 92 77
bibbab@interia.pl

Biblioteka oferuje: literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, literaturę popularnonaukową, lektury szkolne, nowości wydawnicze, Internet, wydruki komputerowe, odbitki kserograficzne

Godziny otwarcia biblioteki:
pon.-wt. 10.00 -18.00,
śr.-pt. 10.00-17.00.
Czytelnia internetowa:
pon.-pt. 10.00-17.00.
ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy