Mamy już lato i czas wakacji - chciałbym zatem przypomnieć Państwu kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lasach.
Większość pożarów powstaje na skutek lekkomyślności ludzi, sprzyjają temu susze pojawiające się często w okresie letnim. Mimo że tegoroczna aura nie oszczędza nam opadów deszczu, to i tak dochodzi w lasach do pożarów. Na początku czerwca spaliło się kilka tysięcy m2 ściółki w Mariewie. Tylko dzięki szybkiej interwencji jednostek OSP z Borzęcina, St.Babic i jednostki KPN nie doszło tam do rozprzestrzenienia się pożaru. Jego przyczyną było prawdopodobnie podpalenie- być może był to lekkomyślnie rzucony niedopałek papierosa...
W celu uniknięcia, względnie ograniczenia ilości pożarów w lasach i na terenach przyleśnych, należy przestrzegać następujących zasad:
- Każda osoba obowiązana jest przestrzegać przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na terenach leśnych i ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nieodpowiedniego zachowania się w lesie.
- Odpowiednio wykonane pasy przeciwpożarowe oraz usuwanie gałęzi, chrustu,
nieokrzesanych ściętych drzew i odpadów poeksploatacyjnych w odległości 50 m od skraju toru kolejowego lub drogi publicznej to podstawowe zabiegi gospodarcze, których celem będzie niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się ewentualnego pożaru w lesie.
- W lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości 100 m od granicy lasu nie wolno wykonywać czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
- Otwartym ogniem można posługiwać się w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy - tylko w miejscach wyznaczonych lub uzgodnionych z właścicielem lub zarządcą lasu.
- Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu wstępu do lasu w razie występującego zagrożenia pożarowego.
- W lasach i na terenach śródleśnych zabronione jest palenie tytoniu za wyjątkiem dróg i utwardzonych miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- Należy przestrzegać wskazań wynikających z tablic informacyjno-ostrzegawczych wywieszonych na terenach leśnych wzdłuż szlaków wycieczkowych i turystycznych, przy schroniskach, obozach młodzieżowych i innych miejscach o dużej penetracji ludności.
- Zachowanie ostrożności podczas przejazdu przez tereny leśne i nie wyrzucanie
przez okna pojazdów niedopałków i innych przedmiotów, mogących być przy
czyną pożaru.
- Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi lub zaprzęgowymi dozwolony jest jedynie
drogami publicznymi, zaś wjazd na drogi leśne jest dozwolony tylko wtedy, gdy są
oznakowane drogowskazami lub innymi znakami dopuszczającymi ruch po tych
drogach.
- Postój pojazdów silnikowych lub zaprzęgowych na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
Michał Starnowski
Komendant Gminny
Ochrony Przeciwpożarowej
|